Istotą budownictwa energooszczędnego i pasywnego jest minimalizowanie strat energii, jednakże istnieją pewne różnice pomiędzy oboma tymi standardami.
Domy pasywne to domy doskonale izolowane i zabezpieczone przed utratą ciepła, których roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną, służącą do ogrzewania i oświetlenia pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody oraz zasilania urządzeń nie przekracza 15 kWh/m2. Budynek taki odznacza się zatem najwyższą izolacją termiczną, a jego konstrukcja, przyjęte rozwiązania architektoniczne i materiałowe w jak największym stopniu wykluczają powstawanie miejsc, przez które z wnętrza ulatnia się więcej ciepła.
Budynki energooszczędne charakteryzują nieco mniej rygorystyczne wymogi – roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną powinno wynosić od 30 do 60 kWh/m2. Tym samym izolacja termiczna takiego budynku może cechować się nieco niższymi parametrami niż w przypadku domu pasywnego, podobnie jak dopuszczone są szersze możliwości i rozwiązania architektoniczne, materiałowe, konstrukcyjne i grzewcze.
Dla minimalizowania strat ciepła w obu standardach istotne znaczenie ma zamontowana stolarka, gdyż przez nieszczelne okna i drzwi może uciekać z wnętrza domu do 30% energii.
To co dla wielu osób może być zaskakujące to fakt, iż w konstrukcji domów pasywnych obecna jest duża liczba przeszkleń, zarówno w postaci okien, jak i szklanych fasad. Szklane powierzchnie umieszcza się głównie od strony południowej, w celu maksymalnego wykorzystania energii słonecznej do ogrzania domu. Od strony północnej ogranicza się je natomiast do minimum, w celu zapobiegania stratom energii cieplnej.
Przeznaczone do domów energooszczędnych okna znacznie ograniczają straty ciepła i jednocześnie pozwalają na maksymalne doświetlenie ich wnętrz światłem naturalnym. Dodatkowo umożliwiają łatwe uzyskanie energii słonecznej, która ogrzewa pomieszczenia.
Stolarka pasywna i pozostałe rozwiązania energooszczędne pomagają w utrzymaniu odpowiedniego komfortu cieplnego w budynkach, jak również minimalizują wszelkie straty energii.
MB-104 Passive to system okienno-drzwiowy z przegrodą termiczną o najwyższej izolacyjności termicznej, który spełnia wszelkie wymagania stawiane konstrukcjom stosowanym w budownictwie pasywnym.
System ten służy do wykonywania elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej, np.: różnych typów okien, drzwi, wiatrołapów, witryn i konstrukcji przestrzennych, Elementy zabudowy wykonane w systemie MB-104 Passive – poza doskonałą izolacją termiczną – cechuje również bardzo dobra izolacja akustyczna, szczelność na wodę i powietrze oraz wysoka wytrzymałość. Konstrukcja kształtowników systemu posiada dwa warianty wykonania, w zależności od wymagań oszczędności energii cieplnej, a parametry okien i drzwi w nim wykonanych przekraczają obecne wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm.
MB-104 Passive jest systemem dedykowanym dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Ponadto na jego bazie można wykonywać drzwi panelowe, które dają bogate możliwości estetyczne i są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.
Parametry techniczne
MB-86 to pierwszy w świecie system aluminiowych okien i drzwi, w którym zastosowany został aerożel – materiał o doskonałej izolacyjności termicznej. Do zalet systemu należy także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze.
Jest to produkt o bardzo dobrych parametrach, którego konstrukcja kształtowników posiada 3 warianty wykonania w zależności od wymagań oszczędności energii cieplnej.
Ponadto na jego bazie można wykonywać drzwi panelowe, które dają bogate możliwości estetyczne i są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.
Parametry techniczne
MB-TT50 to nowoczesny, technologicznie zaawansowany system fasadowy typu słupowo-ryglowego. Umożliwia on tworzenie ścian osłonowych, wypełniających, dachów i konstrukcji przestrzennych.
Oferuje on wiele opcji w zakresie projektowania budynków i jest zaprojektowany tak, aby sprostać wymaganiom ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczeń antywłamaniowych.
W konstrukcji systemu MB-TT50 zastosowano innowacyjne metody w projektowaniu profili aluminiowych oraz akcesoriów gwarantujących szczelność i termoizolacyjność połączeń. Dzięki temu fasada skutecznie chroni budynek przed stratami ciepła.
System posiada akredytację Instytutu Domów Pasywnych Darmstadt w prestiżowej klasie A+, co świadczy o tym, że elementy w nim produkowane są idealne dla budynków pasywnych.
Parametry techniczne
MB-SR50N HI+ to system fasady słupowo-ryglowej, który jest przeznaczony do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych.
System ten posiada bogatą ofertę profili oraz pozwala budować fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji, dzięki czemu architekci i projektanci mogą realizować śmiałe pomysły w zakresie konstrukcji aluminiowo-szklanych.